جستجو

Weihnachtsfest

جشن کریسمس Weihnachtsfest

جشن کریسمس Weihnachtsfest

در روزهای پیش از کریسمس در آلمان چه خبر است؟

چند هفته مانده به شب‌های مقدس، شهرهای آلمان حال و هوای دیگری دارند؛ همه چشم‌به‌راه کریسمس‌اند.

روزهای پیش از جشن میلاد مسیح، خیابان‌های شهر غرق چراغانی‌اند. ریسه‌های نور و چراغ‌های رنگی خودنمایی می‌کنند.

در بسیاری از خانه‌ها یک حلقه پیدا می‌شود که معمولا از گل و گیاه، برگ‌ها و میوه کاج و کره‌های رنگی کوچک و بزرگ درست شده است. حلقه‌ای که ۴ شمع در اطراف یا در میان آن خودنمایی می‌کنند.

هیچ سنتی در ارتباط با کریسمس، این چنین در جهان مشهور نیست؛ درخت کریسمس! ردپای این درخت‌های تزیین شده به مناسبت روزهای مقدس را می‌توان در قرن ۱۶ میلادی هم پیدا کرد. به طور سنتی درخت کریسمس را در آلمان، تازه در روز ۲۴ دسامبر در نشینمن خانه‌شان برپا می‌کردند. امروزه اما خانه‌ها زودتر به پیشواز می‌روند؛ به پیشواز درختی که برپایی‌اش حکایت از آمدن روزهای مقدس و رفتنش از خانه به معنای پایان این روزهاست.

مهم‌ترین نماد این جشن “نیکلاس” مقدس است.

بچه‌ها شب پیش از ششم دسامبر، قبل از خوابیدن، چکمه‌شان یا جوراب‌های بزرگی را که به همین مناسبت درست‌ شده، بیرون در می‌گذارند تا “نیکلاس” آنها را از هدیه‌های کوچک و شیرینی‌ها پر کند.

چند هفته مانده به کریسمس بازار شیرینی‌پزی داغ است؛ آشپزخانه مادرها و مادربزرگ‌های آلمانی پر است از دستور پخت شیرینی‌ها و بیسکویت‌هایی که یا نسل به نسل به آنها رسیده یا با تجربه و آزمون و خطا تغییرش داده‌اند. پیش‌ترها این شیرینی‌ها تنها برای خوردن پخته نمی‌شدند، از آنها برای تزیین خانه هم بهره می‌گرفتند یا درخت کریسمس را با شمع و مجسمه‌های کوچک و بیسکویتی ویژه این روزها تزیین می‌کردند.

اما خوراک مرسوم شب کریسمس چیست؟ در آلمان برخی خانواده‌ها برای این شب شامی سنتی در نظر می‌گیرند که غاز بخش اصلی آن است. در برخی دیگر از خانواده‌ها شام شب کریسمس سبک است تا زود خورده شود و جمع شود و بچه‌ها زیاد منتظر گرفتن اجازه برای باز کردن هدیه‌هاشان که به مناسبت کریسمس دریافت کرده‌اند نمی مانند؛ لحظه‌ای که برای بچه‌ها نقطه اوج و زیباترین بخش از جشن‌های ایام کریسمس است.

منبع DW

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

4 × 5 =

error: Content is protected !!
مشاوره در واتساپ