جستجو

جشن اکتبر (Oktoberfest)

جشن اکتبر

جشن اکتبر (Oktoberfest) جشنی است که همه ساله در شهر مونیخ آلمان در ایالت باواریا برگزار می‌شود. هرچند که این جشن، جشن اکتبر نام دارد، اما معمولاًً اواخر سپتامبر آغاز می‌شود و به مدت دو هفته تا اوایل اکتبر به طول می‌انجامد.

این جشن یکی از پرآوازه‌ترین جشنهای مونیخ است. هر سال ۶ میلیون نفر در این جشن شرکت می‌کنند و همین ویژگی، آن را به بزرگترین جشنواره‌ی جهان تبدیل کرده است.

جشن اکتبر به طور سنتی تا ۱۶ روز طول می‌کشید که این ۱۶ روز شامل اولین یکشنبه‌ی ماه اکتبر هم است. پس از وحدت دو آلمان شرقی و غربی برنامه‌ی زمانی جشن اندکی تغییر کرد. به این ترتیب که اگر اول یا دوم اکتبر یکشنبه باشد، جشن را تا سوم اکتبر ادامه می‌دهند، چراکه سوم اکتبر “روز وحدت” دو آلمان است. این چنین است که امروز این جشن تا ۱۷ یا ۱۸ روز طول می‌کشد.

این جشن در مکان بسیار بزرگی به وسعت ۳۱ هکتار در شهر مونیخ برگزار می‌شود. این مکان Theresienwiese نام دارد که از نام پرنسس ترزه گرفته شده است. نوشیدنی مخصوص Bier و خوردن نان Brezel رسم کانونی جشن اکتبر است. پوشیدن لباس‌های مخصوص محلی Dirndl برای خانم‌ها و Lederhose برای آقایان جزو جدانشدنی این جشن است.

در این جشن همچنین غذاهای متنوعی هم سرو می‌شود؛ غذاهای سنتی مانند سوسیس و پنیر و کلم‌ترشی که طرفداران خودش را دارد. بازدید کنندگان این جشنواره به طور سنتی در این جشن می‌خورند و می‌نوشند و شادی می‌کنند.

تاریخچه‌ی جشن اکتبر به جشن عروسی شاهزاده لودویگ (Prinz Ludwig) برمی‌گردد. وی که بعدها به مقام پادشاهی باورایا منسوب شد، با پرنسس ترزه (Prinzessin Therese) ازدواج کرد. آنها برای عروسی‌شان جشن بزرگی در نزدیکی شهر مونیخ برپا کردند. این جشن چنان باشکوه بود که سال بعد نیز برگزار شد و به این ترتیب با استقبال گرم مردم به بزرگترین جشن سال در سنت آلمان بدل گشت.

جشن اکتبر از سال ۱۸۱۱ همه ساله برگزار می‌شود. البته گاهی به دلایلی مانند جنگ و بیماری وقفه‌هایی نیز ایجاد شد. این جشن در سال ۲۰۱۰ دویست ساله خواهد شد.

از سال ۱۸۹۶ به بعد بود که چادرهای بزرگی در این جشن برپا شدند. خوردن نان Brezel و نوشیدن Bier نیز از آن به بعد در این جشن به رسمی نمادین تبدیل شد.

“بعدازظهر خانوادگی” در جشن اکتبر

به منظور تشویق خانواده‌ها برای شرکت در این جشن، یکی از سه‌شنبه‌ها را زیر عنوان “بعدازظهر خانوادگی” به خانواده‌ها اختصاص داده‌اند. در این روز بلیط‌‌‌های وسایل نقلیه و ورودی جشن برای خانواده‌ها با قیمت مناسبی عرضه می‌شود.

منبع : DW

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

12 − چهار =

error: Content is protected !!
مشاوره در واتساپ