جستجو

آلمان

موقعیت جغرافیایی

آلمان با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان  BRD:Bundesrepublik Deutschland ، کشوری پهناور در قلب قاره اروپاست. این کشور سرسبز، با مساحت 35712141 کیلومتر مربع (یک پنجم مساحت ایران) و با 84 میلیون نفر جمعیت، پرجمعیت‌ترین و قوی‌ترین کشور اتحادیه اروپا از لحاظ اقتصادی محسوب می‌شود.  از لحاظ موقعیتی آلمان با 9 کشور دیگر همسایه است. همسایگان آلمان در شمال، دانمارک، در غرب، بلژیک و هلند، در جنوب، لوگزامبورگ، سوئیس، اتریش و فرانسه و در شرق، لهستان و جمهوری چک هستند. پایتخت آلمان، شهر زیبای برلین با مساحت 892 کیلومتر مربع ( بزرگ تر از تهران) است.  کشور آلمان، 16 ایالت دارد که می‌توانند در برخی مسائل مستقل عمل کنند.بزرگترین ایالت، بایرن یا باواریا در جنوب و کوچک‌ترین ایالت، برمن در شمال غربی است. برلین، هامبورگ،مونیخ و کُلن، پر جمعیت ترین شهرهای آلمان هستند.

موقعیت جغرافیای انسانی

بر اساس سرشماری سراسری سال 2021، جمعیت این کشور حدود 84 میلیون نفر است. از این تعداد، حدود 95 درصد، دارای ملیت آلمانی هستند و 5 درصد باقی‌مانده را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند.زبان رسمی کشور آلمان، زبان آلمانی است. مسیحیت بزرگترین دین در آلمان است. طبق نظرسنجی مرکز تحقیقات پیو در سال 2021، مسیحیان، 40 درصد، افراد بی دین، 55 درصد، مسلمان، 2 درصد و دیگر ادیان، 1 درصد را تشکیل می دهند.

موقعیت سیاسی

آلمان دارای نظام سیاسی جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی است. اعلامیه جهانی حقوق بشر رکن جدایی‌ناپذیر قانون اساسی آلمان است.قانون اساسی آلمان با باور به سکولاریسم، هرگونه دخالت نهادهای مذهبی در حکومت را منع می‌کند. در رأس دولت رئیس‌جمهور قرار دارد که نقش وی نمادین است. رئیس حکومت، صدراعظم است. وی تعیین‌کنندهٔ سیاست حکومتی است.صدراعظم در عمل قدرتمندترین مقام سیاسی است.

موقعیت اقتصادی

این کشور نقش مهمی در اقتصاد اروپا دارد و به خاطر تولید اتوموبیل های لوکسی مثل مرسدس بنز، پورشه، BMW و Volkswagon شهرت زیادی در سراسر دنیا دارد. به علاوه تولید صنایع الکترونیکی  و شیمیایی نیز از دیگر منابع مهم اقتصادی این کشور محسوب می شود.  یکای پول آلمان و بقیه ی کشورهای اتحادیه اروپا یورو است. یورو به 100 سنت(Cent) تقسیم می‌شود. اسکناس های یورو، در تمام این کشورها یکسان بوده ولی سکه ها متفاوت اند و هر کشور عضو اتحادیه اروپا سکه های مخصوص با نمادهای مخصوص به خود را دارد. فرانکفورتFrankfurt، گران ترین، مهم‌ترین شهر اقتصادی آلمان و قرارگاه بانک مرکزی اروپا نیز است. همچنین پلاوئِن Plauen، ارزان ترین شهر آلمان است.

موقعیت جغرافیای طبیعی

آلمان یک کشور چهار فصل است که آب‌وهوای معتدلی در سراسر کشور با تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد دارد. صحبت از آب و هوا، از مهم‌ترین موضوعات روزانه ی آلمانی هاست و آن‌ها به اخبار هواشناسی اهمیت بسیاری می دهند. آلمان ترکیبی از دشت و جنگل و کوه و ساحل و تعدادی جزیره و مجموعه‌ای از باتلاق‌ها و دریاچه‌ها است. جنگل ها چیزی حدود یک سوم مساحت آلمان را به خود اختصاص داده‌اند.درختان صنوبر و کاج تمام کوهستان ها و بوته زارها را پوشانده اند، اما در خت مقدس آلمانی ها، بلوط (Eiche) است که از قرن 18، به عنوان نماد درختان آلمان شهرت دارد. یکی از زیباترین و اسرار آمیزترین این جنگل ها، جنگل سیاه است که در قصه ها و افسانه‌های آلمانی بسیار به چشم میخورد. از مهم‌ترین رودهای آلمان، می‌توان رود راین، رود دانوب، رود اِلبه و رود ماین را نام برد. از منابع طبیعی و معدنی آلمان نیز می‌توان سنگ آهن, زغال سنگ, پتاس, الوار, زغال قهوه‌ای, اورانیم, مس, گاز طبیعی, نمک, نیکل و آب را  نام برد.

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

چهار × دو =

error: Content is protected !!
مشاوره در واتساپ